Bikemaraton Drásal ČS

 

Věděl jsem, že to bude tvrdý závod, ale pokud si ho člověk nevyzkouší na vlastní kůži, neumí si to představit.

Je pátek večer, slunce pálí jakoby se mu ani nechtělo za obzor. Sedíme s Lubošem a Vláďou v hospůdce v Holešově a večeříme. Přestože za pár hodin budeme stát na startu dlóhého Drásala, jak mu domorodci říkají, mluvíme spíše o soukromých věcech. „Hele, tady mají Šeráka", všímám si reklamy Holby nad vchodem, „ nedáme si jedno ?" Luboš prohodil něco v tom smyslu, jako že bysme neměli, leč za pár minut bylo pivo na stole. Vracím se z toalety a vidím číšnici nést k našemu stolu dvě malé zelené. Když z kapsičky vytahuje mlíčka, je mi to jasné. Luboš ! Objednal žabí sperma. Se smíchem do sebe obracíme malé kalíšky s odporně vypadající kapalinou. Vůbec nerozumíme poznámce o prasatech Vládi Hynka, který se chystá na zítřejší kratší trasu. Protože vím, co se sluší a patří, objednávku obracím. Vracíme se do zámecké zahrady, kde je mtb kemp. Právě přijelo auto Černých koní. Mates, Lenka a Verča jsou tu. Pomáháme jim postavit „maštal". Sluníčko přece jen zapadá, kemp utichá. Dobrou noc.

Sobota. Protivný zvuk budíku v mobilu mě vrací do reality. Je to tu. Den „D". Hodina a třičtvrtě do startu nejdelšího závodu v mém životě. Rychlá hygiena, návštěva TOI TOI budky, příprava na start. JBP přijíždí a parkuje u ČK. Objevuje se i Ríša. Trošku se rozjíždíme a přitom kujem pikle, jak závod pojedeme.

7:30 stojíme v koridoru - pózujeme fotografům, stále vtipkuji.

7:45 start. Vyrážím s ostatními do neznáma. Všude kolem stojí povzbuzující diváci. Jsem borec! Hážu velkej zub, abych vypadal jako ještě větší borec. Po kilometru s pokorou řadím o poznání lehčí převod. „Vole", říkám si, „máš před sebou stodvacet"! Stále vtipkuji: „hele, už jen stodevatenáct".

První občerstvovačka je na 25 kilometru. Doplňujeme bidony a jedeme dál. Docela to jde. Střídáme se ve vláčku, ale začíná se trhat. Každý potřebuje svoje tempo. Na 35 kiláku je další bufet. Luboš nám oznamuje, že Ríša to zabalil. Všude je příšerné vedro. I ve stínu. Luboš se dívá na teploměr v tachometru a říká: „ Hádej, kolik je ?" A hned na to dodává: „36°C!"

Jedeme dál. Snažíme se držet formaci na které jsme se dohodli, ale je to čím dál tím těžší. Začínám mít toho vedra plný brejle! Přestávám vtipkovat. Dalších několik desítek kilometrů se nic zvláštního neděje. Pekelné horko, v krku jako na solném jezeře, všude kam se podíváš vídíš polomrtvé bajkery. Cestou mě napadá vzkaz pro Garyho Fischera. „Gary, až budeš mít zase chuť na nějakej vynález, jdi se bodnout!"

Koukám na budík. 80,6 km. Už vůbec nevtipkuji. Totálně mi dochází. Nejlehčí převod se mi zdá jako mlýnské kolo. Napadá mě, že dnes je ten den, kdy poprvé nedojedu.  Úplně zvolním tempo, abych nabral dech. Dojíždím do lesíku. Teplota jde rázem o několik stupňů dolů. Začínám dýchat. Azurově modrá se mění na tmavě zelenou. Úleva. Najednou vidím ocelovej dres u cesty. Ne, to není Fata Morgana, to je Luboš a dělá defekt.

Posledních deset kiláků. Nevím kde se ve mně bere ta síla na poslední kopec. Vrchol. Fakt poslední. Vidím město. Připadám si jako Kolumbus když spatřil pevninu. Vjíždím do areálu. Pod cílovým obloukem se ozve hlasíté pípnutí. „Já su tak šťastné", řekl Venclovský, když přeplaval kanál La Manche. Mám stejnou radost. Ne z mého výkonu, ale proto, že jsem to přežil !

Večer jdeme na pizzu a pak na rockotéku. O půlnoci černé nebe prožáří nádherný ohňostroj, který symbolicky ukončuje závodní den. Jdeme spát.

Neděle. Je opět sluncem zalité ráno. Chystáme se projet na kolech po Holešově. Zamíříme na Rusavu. Jirka si neustále stěžuje na bolest v boku. Nemůže se ani smát. Minulý týden na závodě se smotal ještě se dvěma bajkerama a od té doby se nemůže zhluboka nadechnout.

Loučíme se a odjíždíme domů. Druhý den ráno mi Jirka volá, že byl na chirurgii a že má zlomené žebro. Jel stodvacetikilometrový závod v příšerném vedru se zlomeným žebrem. A to mi dal 15 minut!

Ti cyglisti fakt nésó normální.

Miki

PS: Dlóhé závod, dlóhé článek.

 

 

můj útulek

můj útulek

start

start

start

start

Verča,Mates,JBP

Verča,Mates,JBP

JBP - Jirka

JBP - Jirka

já

Luboš

Luboš

Mates,Jirka cíl

Mates,Jirka cíl

já hotovej cíl

já hotovej cíl

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one